Foto: ILO in Asia and Pacific
Foto: ILO in Asia and Pacific
Tajska ribiška industrija sloni na ramenih preprodanih migrantov.
Če kupite rake iz Tajske, (verjetno pa tudi iz Vietnama, Kitajske in drugih azijskih držav), boste najverjetneje podprli suženjsko delovno silo. Daleč od oči evropskih in ameriških potrošnikov se namreč dogajajo grozljiva izkoriščanja ranljivih migrantov, ki bežijo iz Burme in Kambodže po poti »lepše prihodnosti«. Ti so preprodani, izkoriščani in pretepeni na velikem številu tajskih ribiških ladij. Za mnoge od njih se na krovu zloglasnih ladij življenje tudi konča.
Krute razmere v tajski ribiški industriji so svetovni javnosti znane od leta 2014.
Raziskovalni novinarji britanskega časopisa The Guardian so leta 2014 razkrili poročilo, v katerem navajajo šokantne rezultate večmesečnega raziskovanja ribolovne industrije na Tajskem. Obseg suženjskega dela v proizvodnji škampov je zaskrbljujoče visok – prebegle moške za več mesecev ali let namestijo na ribiška plovila, kjer morajo delati po 20 ur na dan. Produkt teh ribiških ladij so komercialno manjvredne ribe (tako imenovane »trash fish«), ki jih uporabljajo kot krmo pri gojenju škampov in kozic. Podjetje CP Foods, ki je največji akter na svetovnem tržišču morske hrane, rakce zamrznjene ali kuhane pod svojo blagovno znamko prodaja dobaviteljem mednarodnih trgovskih verig. Letni promet podjetja je več kot 24 milijard evrov.
Delavci so žrtve prisilnega dela, mučenja in celo usmrtitev.
Ribiči, ki jim je uspelo pobegniti z ladij, poročajo o vklepanju v verige, o 20-urni dnevni tlaki in vsakovrstnem mučenju. Njihovi »šefi« jih redno pretepajo, silijo v jemanje amfetaminov za večjo vzdržljivost ter jih – če so neposlušni ali če zaradi bolezni dela ne zmorejo več opravljati – celo usmrtijo. Nekateri od njih so bili na morju več let in so bili v tem času priče umorom drugih delavcev, ki so jih potem preprosto zalučali v morje.
V izkoriščanje so vključeni kriminalci, mafija in tudi uradniki.
Podatka o tem, koliko zasužnjenih migrantov se udinja na tajskih ribiških ladjah, ni. Čeprav tajska vlada zagotavlja, da se to (razen v redkih primerih) ne dogaja, pa so novinarji Guardiana s tajno preiskavo odkrili popolnoma brezpravno industrijo, ki jo vodijo kriminalci in tajska mafija. Njihove žrtve, migranti iz Burme in Kambodže, jim plačajo, da bi jim priskrbeli delo na tajskih gradbiščih. Namesto tega jih prodajo kapitanom ladij, in to za borih 300 evrov. Seveda vse skupaj verjetno ne bi bilo mogoče, če ne bi bili del verige tudi skorumpirani tajski uradniki.
Foto: ILO in Asia and The Pacific